יום רביעי, 26 בינואר 2022

גן הוורדים

גן הוורדים / טרייסי ריס


העלילה מתרחשת בלונדון של שנת 1895 ומספרת את סיפורה של מייבל (מאבס) דאלי, צעירה בת 18, הבת הבכורה מבין שישה אחים ואחיות במשפחה דלת אמצעים. אם המשפחה נפטרה לאחר מחלה קשה ומאז, אב המשפחה הטביע את יגונו באלכוהול, מה שהחמיר את המצב הכספי של המשפחה שחיה במחסור ובתנאים מאוד ירודים. 

זאת הסיבה שמייבס התחזתה לנער על מנת שתוכל לעבוד בתעלה בעבודת כפיים שאליה התקבלו רק גברים. אבל אז היא מוצאת את עבודת חלומותיה בית משפחת פינץ' שהגיעה לאחרונה ללונדון, והופכת לבת הלוויה של גברת פינץ'. למייבס יהיה חדר משלה, מדים נקיים וכל מה שלא היה לה בחדר הקטן שבו התגוררה עם אביה ואחיה הצעירים.

מר פינץ' מעדכן את מאבס כי אשתו חולה ונוטה להתפרצויות בלתי צפויות. ואכן, מאבס מגלה שלא קל להיות לצדה של הגברת פינץ' והיא מנסה לגייס את כל כוחותיה על מנת לשמור על מקום עבודתה שיעזור כל כך לפרנסת משפחתה הענייה. אט אט מאבס מגלה כי המצב בבית משפחת פינץ' הרבה יותר מורכב והדברים שונים ממראית העין.

מה מצפה למאבס בעבודתה אצל משפחת פינץ'? האם תצליח להעניק למשפחתה חיים טובים יותר? את כל התשובות תמצאו ברומן ההיסטורי המקסים: "גן הוורדים"!

איזה קסם של ספר! כל כך נהניתי לקרוא אותו ולא רציתי שיסתיים. העלילה סוחפת, מרתקת ונפלאה. הדמויות שבה שובות לב במיוחד וכל אחת מהן הוסיפה ותרמה מקסמה לעלילה המעולה. הכתיבה של טרייסי ריס משובחת ונוגעת ללב, ומאחר ומאוד אהבתי את ספרה הקודם "הסוד האחרון של איימי סנואו", היו לי ציפיות גבוהות מהספר החדש ולשמחתי הרבה הוא בהחלט עמד בציפיות ואף מעבר להן.

העלילה מועברת מנקודת מבטן של מספר דמויות, כשאחת מהן היא בגוף ראשון והאחרות בגוף שלישי. הדמות שהועברה בגוף ראשון הייתה של אישה מבית מאוד אמיד בשם אוליב, רווקה בת 28 שלא מצאה את החצי השני שלה, אבל הייתה נחושה לאמץ ילדה ולהעניק לה חיים טובים ומאושרים. דמותה של אוליב הייתה מקסימה בעיני. בתקופה שבה מעמדן של הנשים היה בשפל, אוליב הוכיחה כי גם אישה יכולה להיות משכילה ובעלת כישורים רבים. היא גילתה נחישות, אומץ לב, חמלה ונדיבות רבה והעניקה המון תקווה למי שהתקווה הייתה ממנו והלאה. 

שורה תחתונה: "גן הוורדים" הוא רומן היסטורי מקסים וסוחף שיחמם לכם את הלב במזג אוויר קודר! 

408 עמודים
מאנגלית: רחלי לביא
הוצאת תכלת
שנת הוצאה: 2021

יום שני, 24 בינואר 2022

מנדל של חצות

מנדל של חצות / ערן הולנדר


תכירו את גיבור הספר, הולנדר. הוא כמעט בן 30, עבד בהוראה וכעת ומתפרנס מכתיבת מערכונים לטלוויזיה. בחודשים האחרונים הוא חווה שני אירועים מטלטלים. אימו נפטרה לאחר מאבק במחלת הסרטן, ואחותו אביגיל בת ה-17 נעלמה במהלך המסע לפולין שאליו יצאה עם בני כיתתה.

הולנדר הוא טיפוס הולל שחי על הקצה. אין לו מערכת יחסים רצינית כי הוא לא מחפש אחת כזו, הוא משתמש בסמים קלים וחזקים שעליהם הוא מבזבז את המשכורת וחי את חייו בערפול תמידי. במצב הזה הוא טס לאירופה בכדי לגלות מה עלה בגורלה של אחותו הקטנה.

תחילה, הוא מגיע לברלין, ומשם הוא ממשיך לפולין ומנסה להתחקות אחר מסלולה של אביגיל. תוך כדי החיפושים אחריה שבמהלכם הוא לא מוותר על לעשות שורות וסקס מזדמן וגם כמעט מסתבך בשלל דרכים, הוא קורא במחברת שאביגיל כתבה אודות השושלת המשפחתית שלהם אשר רובה נספתה בשואה.

הולנדר עוקב אחר רמזים ספורים ובלתי מהימנים במיוחד במטרה לגלות מה קרה לאביגיל, ותוך כדי כך מבקר במחנות הריכוז וההשמדה, בבתי קברות, ברחובות שבהם פעם התהלכו אבות אבותיו, והוא למד על כל אשר קרה למשפחתו המורחבת בתקופה אפלה ואכזרית. הוא גם מגלה שלא בדיוק ידע את כל אשר התרחש במלחמת העולם השניה.

מה קרה לאביגיל? האם הולנדר יצליח לאתרה? תקראו את הספר ותגלו!

מדובר ברומן בלשי אפל שאמנם לקח לי זמן להתרגל לאופן כתיבתו, אך, הוא שנון, ציני, מסקרן, גדוש בסמים ,סקס פרוע ופרובוקטיבי והומור שחור. לצד החלק הבלשי בעלילה מוצג באמצעות מחברתה של אביגיל הרקע המשפחתי שהוא לכאורה הרקע המשפחתי של הכותב. וכך, העלילה נעה בין מציאות לבדיון, בין עבר להווה, שבה האח החוקר הוא מאוד לא שגרתי באופן חקירתו ובתנודות הקיצוניות שהוא חווה במסעו, כשברקע המסע לגילוי האמת על אודות אביגיל, השואה נוכחת ומהדהדת בכל פינה.

שורה תחתונה: רומן בלשי אפל ופרובוקטיבי שמדבר על השואה באופן לא שגרתי שירתיע אתכם מצד אחד, אבל מצד שני, גם יגרום לכם לרצות להמשיך ולקרוא.

252 עמודים
עריכה ספרותית: נעמה צפרוני
עריכת לשון: יובל שקלים
הוצאת כרמל 
שנת הוצאה: 2021


יום שבת, 22 בינואר 2022

אבני דרך

אבני דרך / אריאל שסלר


הספר אשר שמו המלא הוא "אבני דרך ורגעים קפואים בזמן" נכתב במשך שלוש שנים, 2016 - 2019, ומבטא מחשבות, תחושות, זיכרונות ואת השקפת עולמו של הכותב. כל אלה צפו בראשו תוך כדי ריצה, ספורט שהכניס לחייו בגיל 54 ומאז הפך לחלק קבוע בסדר יומו.

אריאל הוא שף במקצועו ומאוד נהנה לבשל. בסיפוריו הוא משתף באהבתו לאוכל ולבישולים, וגם באהבתו לאשתו שממנה הוא זוכה לתמיכה רבה בכל עת. ישנו גם פרק רומנטי החושף את אהבתם המשותפת לאבוקדו. כמו כן, הוא משתף בזיכרונות מימי ילדותו בקיבוץ, על הנאתו ממים ומטיולי מים בטבע, על שגרת אימוני הריצה, הקשיים, פציעות לצד רגעי אופטימיות וניצחון אישי והוא לא שוכח להזכיר ולפרגן למאמנת. הוא גם כותב על ההנאות הקטנות בחיים שמשפרים את מצב הרוח פלאים ועוזרים לעבור יום קשה. 

הפרקים נעים בין זיכרונות העבר לבין התקופה שבה נחשף בפניו לראשונה עולם הריצה ואלך. הפרקים יחדיו הם אוסף של רגעים מהחיים. רגעים שאת רובם הכותב העלה בזמן ריצה ומיהר לכתוב אותם עוד בטרם הספיק להסדיר את נשימתו, על מנת שדבר לא ישכח והכל יתועד כפי שהופיע במחשבותיו.

אני אישית מאוד לא אוהבת ספורט, לא משנה מאיזה סוג. אולי בעצם ספורט שאפשר לעשות מהספה, כפי שהכותב העיד על עצמו שעשה לפני שנכנס לעולם הריצה. התחום הזה של עולם הספורט הוא מחוץ לתחום עבורי. כשהייתי רשומה למכון כושר הרגשתי כאילו שאני נענשת על משהו. עד היום כשאני נוסעת עם הרכב בכביש שמוביל למכון כושר אני נזכרת כמה שסבלתי שם. כמו כן, אני בעיקר נהנית לקרוא ספרים עלילתיים. אבל אם אתם מתעניינים ואוהבים ספורט וריצה בפרט, אולי תהנו מהספר הרבה יותר ממני.

שורה תחתונה: החיים הם כמו מרתון. לעיתים צריך להאט את הקצב בשביל להצליח להגיע לקו הסיום. 

192 עמודים
עריכה: מושיק חסון
הוצאת ספרי ניב 
שנת הוצאה: 2021

יום חמישי, 20 בינואר 2022

פורעת חוק

פורעת חוק / אנה נורת'


העלילה מתרחשת בשנת 1894 ומספרת את סיפורה של איידה, נערה בת 17 שבסה"כ רצתה לחיות חיים טובים ורגילים בעיירה שבה נולדה. איידה התחתנה עם נער שהכירה מילדות וציפתה להרחיב את המשפחה. אך, החודשים חלפו ואיידה לא נכנסה להריון. אמה, המיילדת של העיירה ניסתה לעזור לבתה להרות בדרך מפוקפקת, אבל גם אז איידה לא הרתה, ובסופו של דבר הואשמה על ידי השריף בכישוף שהוביל להפלות ולמקרים של נשים עקרות נוספות.

לאיידה לא נותרה ברירה. היא ברחה מביתה ומצאה מפלט במנזר, אך, די מהר הבינה כי חיי נזירה אינם בשבילה, ועל כן, החליטה לפנות לכנופיית "הסדק שבקיר", חבורת פורעי חוק שאותם מנהיג "הילד", מטיף לשעבר שהקים את הכנופייה במטרה לעזור ולפעול למען נשים עקרות שגורשו מביתן או שנסו על נפשן. "הילד" חולם להרחיב את אזור פעולתה של הכנופייה, ועל כן, רוקם תוכנית גדולה, שאפתנית ומסוכנת שיכולה להביא לכנופייה הרבה כוח ועוצמה, אך, באותה המידה גם עלולה לגרום לחיסולה. 

איידה מתגעגעת לאחיותיה הצעירות ולאמה שממנה למדה איך ליילד נשים, לרקוח עשבי מרפא ותרופות. כשהיא רחוקה מהמקום שהיה לה לבית, איידה מסתגלת לסביבתה החדשה. היא לומדת לבטוח בחברי הכנופייה ולהכירם יותר. כמו כן, היא נחושה להשתמש בידע שקיבלה מאמה ולרפא אנשים ככל יכולתה. בנוסף, איידה גם רוצה להבין מדוע קיימות נשים שאינן יכולות להביא ילדים לעולם. היא בזה לבורות של הסביבה ולאמונות התפלות אודות כישופים אותם מבצעות לכאורה נשים עקרות ונחושה ללמוד ולהרחיב את ידיעותיה ברפואה.

מה מצפה לאיידה עם חבריה החדשים מ"הסדק בקיר"? האם הכנופייה תצליח בתוכניתה הגדולה או שמא הכל ירד לטמיון? את כל התשובות תמצאו בספר המיוחד: "פורעת חוק"!

הספר כתוב היטב, הוא מאוד מעניין, מסקרן, מכמיר לב וקשה שלא לחבב את הגיבורה של העלילה, איידה. צעירה אחת מיני רבות שנידונה לעונש מוות בשל היותה עקרה. באותה תקופה נשים עקרות סולקו מביתן בבושת פנים וגם הואשמו במעשי כישופים אשר לטענת המאשימים גרמו לעקרות, הפלות אצל נשים הרות וחולי בתינוקות. 

איידה לא נכנעה לאמונות התפלות ולא אפשרה לבורות להביא לסיום חייה. היא גילתה אומץ רב, נאבקה על זכויותיה והביעה רצון עז ללמוד, לקרוא ולהבין טוב יותר ממה נובע מצבה הרפואי. בעל כורחה היא הופכת לפורעת חוק ולצד מעשים שאינה מתגאה בהם, היא נחושה לעשות גם טוב עבור נשים הזקוקות לעזרתה. 

שורה תחתונה: בעיירת הולדתה, איידה הפכה לנרדפת בשל עקרותה. על כן, מביתה היא ברחה והפכה לפורעת חוק בעל כורחה!

283 עמודים
מאנגלית: דנה טל
הוצאת ידיעות ספרים 
שנת הוצאה: 2022

יום שני, 17 בינואר 2022

סיפורה של הבת

סיפורה של הבת / ארמנדו לוקאס קוראה


השנה היא 2015, ולביתה של הקשישה אליז דובל המתגוררת בניו יורק מגיעות שתי נשים שברשותן מכתבים המשתייכים לעברה של אליז. ביקורן מטלטל את אליז כל כך עד שהיא מאבדת את הכרתה. 

העלילה לוקחת אותנו שנים רבות אחורה. השנה היא 1939 ובברלין, אמנדה ויוליוס שטרנברג, זוג גרמנים יהודים, חוששים לחייהם ולחיי שתי בנותיהן הקטנות: וירה ולינה. אמנדה מנהלת חנות ספרים ויוליוס הוא קרדיולוג. רוחות המלחמה מתגברות ומשפחת שטרנברג מבינה כי חייהם לא ישובו להיות כפי שהיו עד כה. כשאב המשפחה נעצר ולא שב לביתו, אמנדה מבינה כי עליה לפעול בכדי להגן על בנותיה הצעירות. 

אמנדה מקבלת החלטה קשה מנשוא, כזו שתשפיע נחרצות על גורלן של הבנות לבית שטרנברג. אותה החלטה גורלית תוביל אותה אל עבר מסלול מטלטל עם עתיד מעורפל. ככל שהזמן חולף, כך, הסכנה הולכת וגדלה ואמנדה מתכוונת לעשות את כל שביכולתה בשביל להבטיח את שלום בנותיה. 

איזו החלטה אמנדה תאלץ לקבל? האם תצליח להגן על בנותיה הצעירות? ומי היא הקשישה אליז דובאל? את כל התשובות תמצאו בספר מכמיר הלב: "סיפורה של הבת"! 

אני מאוד אוהבת ספרים שעלילתם מתרחשת בתקופת מלחמת העולם השנייה והספר הזה היה מעניין ומרתק לכל אורכו. הוא כתוב היטב, קולח וסוחף והדמויות בעלילה מרגשות ומכמירות לב. לצד אכזריותם הבלתי נתפסת של הנאצים, העלילה מראה כי בתוך כל האפלה והרוע, קיימים אנשים טובים המוכנים לעזור ולהגן על חסרי ישע תוך כדי סיכון חייהם. 

העלילה מבוססת בחלקה על אירועים אמיתיים, כמו פרשה של דחיית פליטים יהודים על ידי מדינת קובה. לסופר ישנו ספר נוסף בשם "הילדה הגרמניה" שעוסק בהרחבה בסירובה של קובה לקבל פליטים יהודים אשר הפליגו באוניית סיינט לואיס במטרה להינצל מהמלחמה באירופה ונדחו. מאחר ומאוד אהבתי את "סיפורה של הבת", כולי תקווה שגם הספר הזה יתורגם לעברית. 

שורה תחתונה: המשפט "במקום שבו שורפים ספרים ישרפו בסוף גם בני אדם" מהדהד בספר במלוא עוצמתו!

287 עמודים 
מאנגלית: אסנת הדר
הוצאת מטר
שנת הוצאה: 2021

יום ראשון, 16 בינואר 2022

ספינת הגורל

ספינת הגורל / כריסטינה בייקר קליין


העלילה מתרחשת במאה ה- 19 ומספרת את סיפורן המטלטל של שתי נשים מבריטניה אשר נגזר עליהן עונש כבד והן הוגלו למושבה רחוקה ומבודדת ביבשת אוסטרליה, מקום שנמצא כה רחוק מהמקום שהיה עד כה לביתם. ואת סיפורה של יתומה אבורג'ינית שנעקרה מביתה ואולצה להתחיל בחיים שהם כה זרים מכל מה שהכירה עד כה.

השנה היא 1840 ואוונג'לין הגיעה ללונדון מעיירה קטנה. אביה שנפטר היה כומר העיירה, הוא גידל אותה ובודד אותה מהסביבה ובכך מנע ממנה להכיר את העולם, על חסרונותיו ויתרונותיו, מה שהפך אותה לצעירה מאוד תמימה. בלונדון, היא מצאה עבודה כאומנת של שני ילדים ממשפחה אמידה. בן המשפחה המבוגר ממנה במספר שנים פיתה אותה, הצהיר על אהבתו והעניק לה טבעת זהב עם אבן אדומה בוהקת.

בזמן שאותו צעיר שהה מחוץ לבריטניה, אוונג'לין שבינתיים גילתה כי נכנסה להריון, מואשמת בגניבת הטבעת השייכת לאביו של הצעיר. היא נידונה ל-14 שנות גלות בכלא בארץ ון דימן שביבשת אוסטרליה. אחרי שהות בתנאים מחפירים בכלא שבלונדון, אוונג'לין עולה על ספינת האסירות לעבר יעדה הסופי. על הספינה, היא מתחברת לשתי אסירות: אוליב, שבניגוד לאוונג'לין היא כלל לא תמימה ויודעת איך מתנהל העולם, והייזל, נערה בת 16 שנאסרה בעבירת גניבה.

השלוש היו כה שונות זו מזו אבל מצאו מכנה משותף והתחברו. הייזל הגיעה מגלזגו, שם גרה עם אם שלא טיפלה בה כראוי ושלחה אותה לכייס אנשים ברחוב. הדבר החיובי היחיד שהעבירה לה הוא כישוריה כמיילדת והידע הרב ברקיחת צמחי מרפא. לאור העבר, הייזל מתקשה לבטוח בסובבים אותה, אבל אט-אט היא פותחת את ליבה בפני אוונג'לין ובין השתיים מתפתחת חברות אמיצה. 

במקביל, בצד השני של כדור הארץ, נמצאת מתינה, ילדה אבורג'ינית יתומה אשר נלקחת בניגוד לרצונה לביתם של המושל החדש של ארץ ון דימן ואשתו. השניים מתייחסים למתינה כאל פרויקט בניסיונם לביית אותה ולהפוך אותה מילדה פראית, יחפה הלבושה בסחבות, לילדה בעלת נימוסים הלבושה היטב מכף רגל ועד ראש ושולטת בשפה כנדרש. 

כל אחת מהנשים בעלילה נאלצת להתמודד עם הגורל המר שנכפה עליה בלי שתוכל לעשות דבר על מנת לשנותו. אבל גם ברגעים הקשים, הן לא מאבדות את התקווה ומשוועות לעתיד טוב יותר. 

מה יעלה בגורלן של שלוש האסירות שהפכו לחברות בספינה המובילה אותן אל ביתן החדש? האם מתינה תצליח להסתגל לחייה החדשים? את כל התשובות תמצאו בספר המקסים: "ספינת הגורל"! 

איזה ספר נהדר! הוא סוחף, כתוב היטב, יש בו הרבה עצב וכאב, דמויות נפלאות ומכמירות לב ותמונה מצמררת של מציאות רחוקה ובלתי נתפסת. העלילה הצליחה לרתק אותי כבר בתחילתה והיה לי קשה להניח את הספר מהיד. 

הספר מדבר על אחוות נשים בזמנים קשים מנשוא ותעצומות הנפש שלהן והרצון העז להתחיל בחיים חדשים, על התקופה האפילה שבה נשלחו אסירות להגליה באוסטרליה, ועל ההשתלטות הבריטית על שטחי הקהילה האבורג'ינית ורצונם לשנות את אורח חייהם הפראי, תוך כדי אכזריות שבה מפרידים בין ילדים לבני משפחתם. 

שורה תחתונה: "ספינת הגורל" הוא רומן סוחף, מרתק ומשובח שלא תרצו להניח מהיד. זהו סיפור מטלטל ומכמיר לב על אחוות נשים בזמנים קשים. מומלץ בחום!

325 עמודים
מאנגלית: שרון פרמינגר
הוצאת ידיעות ספרים 
שנת הוצאה: 2022

יום שישי, 14 בינואר 2022

זה הזמן

זה הזמן / זוהר אמיתי


תכירו את מקס. הוא בן למשפחת אנדראז, אחת מארבע המשפחות בעלות כוחות מיוחדים אשר לוקחות חלק בסוכנות הזמן. מטרת הסוכנות היא שמירה על אירועי ההיסטוריה כפי שהתרחשו ומניעה של ניסיונות לשנות ולשבש את ההיסטוריה על ידי גורמים עוינים. 

למשפחתו של מקס ישנה היכולת לנסוע בזמן אל העתיד ואל העבר. בגלל פעולה שגויה מצידו של מקס במהלך משימה שבעקבותיה נסע לעתיד, מקס הושהה לתקופה של חודשיים מהסוכנות, אבל עוד בטרם מסתיימת תקופת ההשהיה, הוא נקרא לשוב לסוכנות היות ומתעורר איום מצד אישה מסתורית שנעה בזמן ויוצרת כאוס בכל מקום שאליו היא מגיעה, ובנוסף, היא אחראית על היעלמותם של סוכנים שנסעו בזמן.

מקס ושותפיו למסע פועלים בכדי ללכוד את אותה אישה שפוגעת בסוכנים ומשבשת את דפי ההיסטוריה. האם יצליחו ללכוד אותה? תקראו ותגלו!

הספר מיועד לבני נוער אשר אוהבים לקרוא את ז'אנר המד"ב. העלילה טובה, קולחת ומשלבת בתוכה אירועים היסטוריים כמו פסטיבל וודסטוק ומלחמת האזרחים האמריקאית, לצד התרחשויות מעולם הפנטזיה. אהבתי את הרעיון של שילוב מציאות ודמיון וניכרת ההשקעה והתחקיר שהכותבת ערכה. חיבתה הגדולה של הכותבת הן לעולם הפנטזיה והן להיסטוריה מורגשת לאורך כל העלילה ואופן סיום הספר מבהיר כי צפוי ספר המשך.

מקס, דמות מאוד מרכזית בעלילה, יוצא למסע מאתגר שלוקח אותו לזמנים שונים ובולטים בהיסטוריה. ובמקביל, הוא נאבק עם רגשותיו ומהסס רבות האם לחשוף אותם ברבים. אבל יש מסביבו מי שמייעץ ומעודד אותו לומר את אשר על ליבו ולהתחיל להעז. האם הוא הקשיב לעצה שניתנה לו? את זה תגלו בספר.

331 עמודים
עריכה: זוהר גולדפרב
הוצאת ספרי ניב 
שנת הוצאה: 2021

גן הוורדים

גן הוורדים / טרייסי ריס העלילה מתרחשת בלונדון של שנת 1895 ומספרת את סיפורה של מייבל (מאבס) דאלי, צעירה בת 18, הבת הבכורה מבין שישה אחים ואחי...